Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Netgear Orbi RBK853 (3-Pack) is £399.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
A mesh system makes conventional Wi-Fi extenders feel like ancient technology. You should not underestimate how convenient it is to have full coverage no matter where in your home you are and that your device will seamlessly switch connection between the various units in the mesh system.
The wireless speed is, of course, something you should consider when looking to buy a mesh system. This model can achieve 6,000 Mbps (6 Gbps) at most.
The Wi-Fi standard supported on this mesh system is the more recent Wi-Fi 6 (802.11ax). However, the supported Wi-Fi standard might not be overly important to the average person.
This model is incredibly popular among our users and you can get it today for £400.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Netgear Orbi RBK853 (3-Pack) |
| Brand | Netgear |
Connections | |
| LAN Ports | 4 |
| WAN Ports | 1 |
| USB | No |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
Measures | |
| Weight | 3.9 kg |
| Height | 25.3 cm |
| Depth | 19.2 cm |
| Width | 7.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-12-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Supported Bands | Tri-band, Dual-band |
| Wireless Speed 2.4 GHz | 1200 Mbps |
| Release Year | 2020 |
| External Antenna | No |
| Ethernet Speed | Gigabit Ethernet |
| Wireless Speed 5 GHz | 2400 Mbps |
| MIMO | Yes |
| Wireless Speed (max) | 6000 Mbps |
| xDSL Modem | No |
| Wireless Security | WPA, WPA2, WPA-PSK |
| Mesh System | Yes |
| Frequency Band | 2.4 GHz, 5 GHz |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .