Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer where the fridge is underneath and the freezer on top. The freezer has a good volume of 26 litres and the doors hang on the left.
Try flexible payments with
Lowest price for Smeg FAB28LPB5 is -. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a freestanding fridge freezer from Smeg with the freezer mounted above the fridge. This would work well if you use the freezer a lot and want it to be more accessible. With a capacity of 244 litres this would do well for a two or three people household. This model has been given a D energy rating.
Before you spent your hard-earned money on a new fridge freezer, make sure that it will fit. To have to send such a big thin back or have to rebuild your kitchen because it won't fit should be avoided if possible. This particular model is 153 cm high, 60 cm wide and 73 cm deep.
The fridge has a volume of 244 litres, which is quite big. There is a rule of thumb with fridges that that is that you need about 100 litres of fridge space per person. So that would make this fridge suitable for a two-person household.
As for the energy consumption, this fridge freezer will use 139 kWh per year and has the EU regulated energy class D. To use as little energy as possible there are some things you can do. Among other things it is good to have a consistent temperature, that way the food stays fresh and the fridge won't have to work as hard.
As you can see, there are many great things to say about Smeg FAB28LPB5. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £1499. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Product | |
|---|---|
| Product name | Smeg FAB28LPB5 |
| Brand | Smeg |
| Type | Freestanding Refrigerators |
Product Properties | |
| Volume | 270.0 L |
| Freezer Box Volume | 26.0 L |
| Colour | Blue |
| Energy Class | D |
| Freezer Box Star Rating | 4 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 130.0 |
Features | |
| Features | Bottle Rack, Vegetable Box, Internal Light, Antibacterial Coating, Zero Zone Box, Glass Shelves |
| No of Shelves/Boxes | 3 pcs |
Design | |
| Door Opening | Left |
Technical Specifications | |
|---|---|
| Power Failure Autonomy | 9.0 h |
| Climate Labeling | T, SN, ST, N |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.1 cm |
| Depth | 72.8 cm |
| Height | 153.0 cm |
| Standard Width | 65cm |
| Weight | 73.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .