Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

RHCV3101 is a classic floor vacuum cleaner from Russell Hobbs. The vacuum cleaner has a container where the dust is gathered so you don't have to buy any vacuum cleaner bags.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Russell Hobbs RHCV3101 is £48.00. This is currently the cheapest offer among 18 stores.
Are you thinking of buying a cylinder vacuum? If yes, this model from Russell Hobbs is a great choice. The dust is collected in regular vacuum cleaner bags.
Floor vacuum cleaners generally have a better suction power than more modern models, which means that even the smallest dust particles can be captured. It's a good alternative if you have allergies. The vacuum is a equipped with a 700-watt motor.
Instead of vacuum cleaner bags, all dirt and dust is collected in a container that you can easily remove and empty in the garbage when needed. This vacuum cleaner comes with a cord of 5 metres, which is perfect if you are living in a smaller apartment.
The range of vacuum cleaners is large, so do some research to see which model suits your needs the best. You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £48. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Russell Hobbs RHCV3101 |
| Brand | Russell Hobbs |
| Type | Cylinder Vacuum Cleaners |
Product Properties | |
| Filter | HEPA filter |
| Features | Telescopic Tube, 3-in-1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Grey |
Performance | |
| Cleaning Range | 8.0 m |
| Motor Power | 700 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
|---|---|
| Depth | 250.0 mm |
| Height | 300.0 mm |
| Hose Length | 2.44 m |
| Width | 370.0 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Cord Length | 5.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .