Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Panasonic TX-55LZ980, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic TX-55LZ980 |
| Brand | Panasonic |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | Android TV |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | Yes |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Supported picture files | JPEG/JPG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | OLED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), 3GP/3GPP, AVI, FLV, WMV |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-08 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 3 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-T |
| CI+ version | 1.4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast |
| Wi-Fi | Yes |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
| Audio File Formats | MP3, AAC, FLAC, WMA, WAV (PCM), Apple Lossless |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 76.5 cm |
| Weight (without legs) | 14.5 kg |
| Height (without legs) | 71.1 cm |
| Depth (including legs) | 30.3 cm |
| Width | 122.7 cm |
| Weight (including legs) | 18.5 kg |
| Depth (without legs) | 6.9 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .