Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Samsung QE65Q70CA 65" Quantum Dot QLED 4K HDR Smart TV
Or 3 interest-free payments of £283.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE65Q70C is £849.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Samsung is a 65-incher and has a nice QLED-display. The image get a fabulous depth thanks to HDR support.
For the most frequently used devices you have four HDMI ports for your gaming consoles, Apple TV, or other media players and cable receivers. If you want to display movies or images from external hard drives, you have two USB ports for that.
If you have a home theatre system, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
QLED is the latest technology from Samsung, and it's based on Quantum Dot technology. QLED will give you great brightness and probably the most natural colours you've ever experienced on a TV.
As you can tell, there are many good things to say about Samsung QN65Q70C. If you compare prices on Samsung QN65Q70C on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £849. It is also one of the highest ranked TVs in terms of popularity. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE65Q70C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Grey |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | Yes |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 100.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-03-18 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 89.75 cm |
| Weight (without legs) | 21.4 kg |
| Height (without legs) | 83.18 cm |
| Width | 145.17 cm |
| Depth (without legs) | 2.57 cm |
| Depth (including legs) | 30.09 cm |
| Weight (including legs) | 22.3 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .