Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is Samsung QE65Q80C, which is a 65-inch QLED TV with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Get a richer TV experience thanks to HDR, which brings great contrast and vibrant co
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Samsung QE65Q80CA 65" Quantum Dot QLED 4K HDR Smart TV
Or 3 interest-free payments of £366.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE65Q80C is £1,099.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Samsung with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 65 inches and a neat QLED display. Support for HDR which gives light and colours a seldom seen depth. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
QLED is the latest technology from Samsung, and it's based on Quantum Dot technology. QLED will give you great brightness and probably the most natural colours you've ever experienced on a TV.
If you're looking for a more discreet TV, QE65Q80C might be the way to go. At its thickest, it's 4.63 centimetres thick, so whether you choose to have it standing or mounted on the wall, it will be very discreet (at least while it's turned off).
A smart TV with the Tizen operating system, which is packed with services and apps such as Amazon Prime, Netflix, HBO and hundreds more in the simple and user-friendly interface.
In conclusion there are many good features to QE65Q80C. If you compare prices on QE65Q80C on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £1099. It is also one of the most popular models. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE65Q80C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Silver |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | Yes |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 40 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 112.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 89.13 cm |
| Weight (without legs) | 22.9 kg |
| Height (without legs) | 82.93 cm |
| Width | 144.65 cm |
| Depth (without legs) | 4.63 cm |
| Depth (including legs) | 28.57 cm |
| Weight (including legs) | 26.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .