Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Samsung QE55QN95CA 55" Flagship Neo QLED 4K HDR Smart TV
Or 3 interest-free payments of £289.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung QE55QN95C is £869.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model is a 55-inch Neo QLED TV from Samsung. Even really old movies which are not in HD will look great thanks to the clever image enhancement technology. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have four HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have two USB ports.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Samsung.
QE55QN95C has a crystal clear 4K resolution that will drop some jaws. To put that into perspective, it's four times the resolution of a normal high-definition TV. If you haven't experienced 4K yet, now is the time.
Aforementioned features are just some of the advantages to QE55QN95C. As far as TVs go, this is one of the highest ranked models in terms of popularity on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £869. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung QE55QN95C |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | Yes |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | Neo QLED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | Picture-in-Picture (PiP), Time-shift, USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Tuner | |
| Receiver | Analog, Digital, Twin Tuners |
| CI/CA | CI+ |
| CI+ version | 1.4 |
| Digital Tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 82.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Smart Home System | Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 76.84 cm |
| Weight (without legs) | 17.8 kg |
| Height (without legs) | 70.66 cm |
| Width | 122.54 cm |
| Depth (without legs) | 2.13 cm |
| Depth (including legs) | 23.21 cm |
| Weight (including legs) | 20.6 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .