Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG 55UT73006LA is £369.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Here you get a sharp 55-inch TV from LG with a great LED display. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
The support for High Dynamic Range (HDR) gives your favourite movies and games a facelift you would never have thought possible. HDR shows the colours on a deeper spectrum and gives greater contrast between the light and dark parts of the image. The picture gets a whole new depth with more natural details and gleaming colours. Once you've tried HDR, it will be hard to go back.
55 55UT73006LA has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
4K resolution is a sight to behold. 4K is four times the resolution of normal high definition. It gives very natural imagery with extreme crispness and details you wouldn't have seen otherwise. Services such as Netflix and Amazon Prime stream content in 4K, and there are plenty of games for various Playstation and Xbox consoles in 4K resolution.
To summarize there are many good features to 55 55UT73006LA. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase. If you compare prices on 55 55UT73006LA on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £370. It is also one of the highest ranked models in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 55UT73006LA |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.0 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-S2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2, Miracast, Chromecast |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 77.7 cm |
| Weight (without legs) | 10.9 kg |
| Height (without legs) | 71.2 cm |
| Depth (including legs) | 28.7 cm |
| Width | 122.6 cm |
| Weight (including legs) | 11.1 kg |
| Depth (without legs) | 8.05 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .