Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This TV from LG comes, among other things, with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Get a richer TV experience thanks to HDR, which brings great contrast and vibrant colours.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for LG 55NANO81T6A is £379.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is 55NANO81T6A, a TV from LG which gives you sharp 4K resolution and will elevate your TV experience. Even really old movies which are not in HD will look great thanks to the clever image enhancement technology.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
Apple Airplay is built into the TV, which makes it easy to share your recorded videos or pictures from your latest vacation right on your TV, provided you have an iPhone, iPad, or another iOS device.
Put your feet on the table and fully enjoy your favourite apps such as HBO, Netflix, YouTube, or Spotify, which can easily be found in the user-friendly operating system webOS.
As you can see, 55NANO81T6A is a model with many handy features. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes 55NANO81T6A a good purchase. As far as TVs go, this is one of the most popular models on PriceRunner at the moment and the current lowest price is £380.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 55NANO81T6A |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Operating System | webOS |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Grey |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | NanoCell |
| HDR Type | HLG, HDR10 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 83.7 W |
Features | |
|---|---|
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, LG ThinQ |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN), USB-A |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, Dolby AC-4, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | AAC, MP3, PCM, WMA |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .