Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Philips 50PUS7805 is £816.69. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Philips with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 50 inches and a sharp LED display. 50PUS7805 has an optical out, so you can connect an optical cable to your home theatre system to get multi-channel sound.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology which displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which gives you the sense of looking out a window rather than watching TV.
If yo have a home theatre system, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
With this TV, Philips has used image enhancement technology to use the TV's potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution will get a facelift and look better than ever.
To summarize there are many good features to 50PUS7805. This model has a high average rating of 4.04 out of 5 and all its features make it a good purchase. If you compare prices on 50PUS7805 on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £817. It is also one of the most highest ranked models in terms of popularity.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 50PUS7805 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 50.0 " |
| Release Year | 2020 |
| Operating System | Saphi |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | G |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, MPEG4, WMV9 HD (VC-1), VP9, AVC/H.264, MPEG1 |
| VRR | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Features | USB-Recording (PVR), HbbTV Support |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Power Consumption (in Use) | 75.0 W |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.0 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, AAC, WMA, WAV (PCM) |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Wireless | |
| Wireless & Streaming | DLNA |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 67.8 cm |
| Weight (without legs) | 12.9 kg |
| Height (without legs) | 66.0 cm |
| Depth (including legs) | 24.6 cm |
| Width | 112.2 cm |
| Weight (including legs) | 13.1 kg |
| Depth (without legs) | 7.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-06-30 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .