Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a Nvidia GeForce RTX 2060 graphics card, you get a great barebone. A handy little computer for a variety of needs and tasks.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Intel NUC 11 Enthusiast RNUC11PHKI7C002 is £627.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Stationära datorer har generellt sett en fördel framför bärbara datorer i den meningen att de ofta har mer kraft och fler funktioner. Mer valuta för pengarna, på sätt och vis.
The CPU is the component in a computer which performs all the calculations and actions we ask it to do, if you want a fast computer you should go for one with a powerful processor. The Intel Core i7 processor has a clock speed of 1.2GHz. It suits those who like to mulitask and run several applications at once. To elevate the performance, the processor has been fitted with four cores to handle a heavier workload. You get a somewhat older DDR4 memory, rather than the current-gen DDR5. However, an older memory could be a bit cheaper, and it might do well enough depending on your needs.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £628.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Intel NUC 11 Enthusiast RNUC11PHKI7C002 |
| Brand | Intel |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Type | Barebone |
| Release Year | 2021 |
| Cooling Type | Passive Cooling |
| Optical Drive | No |
Connections | |
| Number of DVI | 0 pcs |
| Number of VGA | 0 pcs |
| USB Version | Thunderbolt 4 |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| Connections | Thunderbolt, Mini DisplayPort, USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A |
| No. of USB-A | 6 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Memory | |
|---|---|
| Number of Slots (Total) | 2 |
| Memory Support (max) | 64 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 2060 |
| Graphics Memory | 6 GB |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor Cores | 4 |
| Processor Model | 1165G7 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
Measures | |
| Width | 22.1 cm |
| Depth | 14.2 cm |
| Height | 4.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .