Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

24", Apple M1, 16 GB RAM
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Apple iMac, 24-inch, M1 Chip, 8-Core CPU, 8-Core GPU, 16GB Unified Memory, 2TB SSD Storage, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iMac, 24-inch, M1 Chip, 8-Core CPU, 8-Core GPU, 16GB Unified Memory, 2TB SSD Storage |
| Brand | Apple |
Product Properties | |
| Included Accessories | Mouse, Keyboard |
| Type | All-in-one |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Blue, Pink, Silver, Green |
| Screen Size | 24.0 " |
| Optical Drive | No |
| Operating System | macOS |
Connections | |
| USB Version | Thunderbolt 3 |
| No. of USB-C | 4 pcs |
| Connections | Thunderbolt, USB-C, 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | Yes |
Storage | |
| SSD Size | 2 TB |
| Hard Drive | SSD |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
Sustainability Information | |
|---|---|
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Graphics | |
| Graphics Card Apple | Apple M1 8C |
Processor | |
| Processor Cores | 8 |
| Processor | Apple M1 |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
Power Supply | |
| PSU Power | 143 W |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Measures | |
| Weight | 4.43 kg |
| Width | 54.7 cm |
| Depth | 14.7 cm |
| Height | 46.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .