Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This tower computer comes with an Intel Xeon W processor clocking in at 3.9 GHz and 64 GB of RAM. It comes with a fast SSD hard drive.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Fujitsu Celsius M7010 (VFY:M7010WP666IN), so the data shown are historical prices.
The tower computer is a common model, named in such a way because of its vertical case. The Intel Xeon W processor in this computer works well for everyday use and you get 64 GB of RAM. Fujitsu have gone for a more expensive, but also much faster, hard drive in this one.
The GPU can be a significant factor for various types of usage. You get a graphics card with this computer. This particular GPU is good for less demanding tasks such as reading emails and surfing the web.
To perform all the calculations asked of it, a computer uses a CPU and it is what determines how fast the computer works. The Intel Xeon W processor has a clock speed of 3.9GHz. To elevate the performance, the processor has been equipped with eight cores to handle a heavier workload.
This computer's computer's SSD drive can store files amounting to 1 TB.. If you replace the RAM, make sure that you get the right type of memory for your motherboard. The internal memory (RAM) amounts to 64 GB.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fujitsu Celsius M7010 (VFY:M7010WP666IN) |
| Brand | Fujitsu |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | Tower |
| Release Year | 2021 |
| Optical Drive | Yes |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 3 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
Display | |
| Monitor | No |
Memory | |
| RAM | 64 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Power Supply | |
| PSU Power | 800 W |
Storage | |
|---|---|
| SSD Size | 1 TB |
| Hard Drive | SSD |
Processor | |
| Processor Model | 2245 |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Model | 2245 |
| Processor | Intel Xeon W |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Measures | |
| Weight | 18.0 kg |
| Width | 17.6 cm |
| Depth | 50.0 cm |
| Height | 43.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .