Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With a HDD drive, you get a great compact. Need a work computer or something for leisure? This might work either way.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Intel NUC 10 Performance Kit NUC10i3FNHN is £343.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Stationära datorer har generellt sett en fördel framför bärbara datorer i den meningen att de ofta har mer kraft och fler funktioner. Mer valuta för pengarna, på sätt och vis.
The CPU is one of the most integral components in a computer and it is what determines how fast the computer operates. This computer has an Intel Core i3 processor with a clock speed of 2.1 GHz. It is a dual-core processor, which can be limiting if you're running heavy applications. You get a somewhat older DDR4 memory, rather than the current-gen DDR5. However, an older memory could be a bit cheaper, and it might do well enough depending on your needs.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £344.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Intel NUC 10 Performance Kit NUC10i3FNHN |
| Brand | Intel |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 |
| Type | Barebone |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A |
| No. of USB-A | 5 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| HDD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 2 |
| Hard Drive | HDD |
Memory | |
|---|---|
| Number of Slots (Total) | 2 |
| Memory Support (max) | 64 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Processor | |
| Processor Cores | 2 |
| Processor Model | 10110U |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
Audio | |
| Sound Card | No, Yes |
Power Supply | |
| PSU Power | 65 W |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Measures | |
| Width | 11.7 cm |
| Depth | 11.2 cm |
| Height | 5.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .