Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This all-in-one computer is equipped with an 8 GB RAM and an Intel Core i7 processor clocking in at 2.9 GHz. It has a HDD hard drive and you also get an Intel UHD Graphics 630 grap
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkCentre M70a 11CK003DUK is £669.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This home computer is space-efficient and makes for a nice workspace experience. The RAM amounts to 8 GB. The processor is a fast Intel Core i7. The hard drive might not seem all that high-end, but it's a type of hard drive that's been around for a long time and is sure to work well.
The processor is the component in a computer which performs all the calculations and actions we ask it to do and it is what determines how fast the computer operates. This computer has an Intel Core i7 processor with a clock speed of 2.9 GHz. To elevate the performance, the CPU has been equipped with eight cores. The applications you run must be adapted to run on several processor cores to benefit from this fully.
The hard drive can store a lot of data while at the same time being cheaper than an SSD, but they work a bit slower. You can store 1 TB of data. A larger RAM means that the computer is faster when multitasking. The internal memory (RAM) amounts to 8 GB.
You need a good graphics card so be able to run heavy media applications. You get an UHD Graphics 630 graphics card with this computer. This is not quite a high-end graphics card, but it should work well enough for most users.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £670, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkCentre M70a 11CK003DUK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | All-in-one |
| Screen Size | 21.5 " |
| Optical Drive | Yes |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 6 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | Yes |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Storage | |
|---|---|
| HDD Size | 1 TB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | HDD |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | TCO, Energy Star |
Processor | |
| Processor Model | 10700 |
| Processor Cores | 8 |
| Processor Model | 10700 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 630 |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Measures | |
| Weight | 7.3 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-12-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .