Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The computer has an Intel Core i5 processor clocking in at 2.7 GHz and 8 GB of RAM. It has a SSD hard drive and you also get a Nvidia NVIDIA T600 graphics card.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Lenovo ThinkStation P348 30EQ01VKUS, so the data shown are historical prices.
A tower computer is called that since it stands vertically on your desk or floor, as opposed to laying down horizontally. The processor is a fast Intel Core i5 and the RAM amounts to 8 GB. Lenovo have gone for a more expensive, but also much faster, hard drive in this one.
The processor is one of the most integral components in a computer. A more powerful CPU means the computer works faster. Lenovo ThinkStation P348 30EQ01VKUS has an Intel Core i5 processor with a clock speed of 2.7 GHz. To elevate the performance, the CPU has been equipped with six cores to handle a heavier workload.
This computer's computer's SSD drive can store files amounting to 256 GB. A larger RAM means that the computer can run several applications at the same time and a faster pace. You also get 8 GB of RAM.
The GPU is what powers your games and determines how they performs. The graphics card that comes with this computer is a NVIDIA T600. This particular graphics card works well for less demanding tasks such as reading emails and surfing the web.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkStation P348 30EQ01VKUS |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | Tower |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of VGA | 1 pcs |
| Number of DisplayPort | 5 pcs |
| Connections | HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort, VGA |
| No. of USB-A | 10 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 256 GB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Support (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | NVIDIA T600 |
| Graphics Memory | 4 GB |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Power Supply | |
| PSU Power | 500 W |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | TCO, Energy Star |
Processor | |
| Processor Model | 11500 |
| Processor Cores | 6 |
| Processor Model | 11500 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-03-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .