Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This tower computer has an Intel Core i5 processor clocking in at 3.7 GHz and 16 GB of RAM. It has a fast SSD hard drive and you also get an Intel UHD Graphics 770 graphics card.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Lenovo ThinkStation P360 30FM008CGE, so the data shown are historical prices.
This stationary tower-type is space-efficient even when placed on the floor because of its vertical configuration. This computer has an Intel Core i5 processor and the UHD Graphics 770 graphics card works well for everyday tasks. Booting up this computer will be done in no time thanks to the hard drive.
The CPU is one of the most integral parts of a computer and it is what determines how fast the computer operates. The Intel Core i5 processor has a clock speed of 3.7GHz. That is a powerful processor that can handle demanding software. This is a 10-core CPU to handle a heavier workload.
The SSD drive gives you a fast boot-up time on your computer. You can store 512 GB of data. A larger RAM means that the computer is faster when multitasking. You also get 16 GB of RAM.
The GPU can be a determining factor for various types of usage. The graphics card that comes with this computer is an UHD Graphics 770. This particular GPU is good for simpler tasks such as web browsing and reading emails.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkStation P360 30FM008CGE |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | Tower |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Support (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, Energy Star |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 770 |
Storage | |
|---|---|
| SSD Size | 512 GB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Processor | |
| Processor Model | 12600K |
| Processor Cores | 10 |
| Processor Model | 12600K |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Power Supply | |
| PSU Power | 750 W |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Measures | |
| Weight | 9.7 kg |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 31.5 cm |
| Height | 37.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .