Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This model comes with an Intel Core i3 processor clocking in at 3.3 GHz and 8 GB of RAM. It comes with a SSD drive and you also get an Intel UHD Graphics 730 graphics card.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dell OptiPlex 3000 (6HKM9) is £633.31. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This computer could be just the thing you need for your work or gaming adventures. This computer has an Intel Core i3 processor and the UHD Graphics 730 graphics card is fully adequate for surfing the web or doing document-editing work. Booting up this computer will be done in no time thanks to the hard drive.
The processor is the component in a computer which performs all the calculations and actions we ask it to do, if you want a fast computer you should go for one with a powerful CPU. This computer has an Intel Core i3 processor with a clock speed of 3.3 GHz. This is a four-core processor to handle a heavier workload.
This computer's computer's SSD drive can store data amounting to 256 GB. You also get 8 GB of RAM. A larger RAM means that the computer can run several applications at the same time and a faster pace.
To upgrade your computer's GPU could be useful if you play a lot of graphics-heavy games. You get an UHD Graphics 730 graphics card with this computer. This particular GPU works well for less demanding tasks such as web browsing and reading emails.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £633, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell OptiPlex 3000 (6HKM9) |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | Compact |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Connections | HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Number of Slots (Total) | 2 |
| Memory Support (max) | 64 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Power Supply | |
| PSU Power | 180 W |
Storage | |
|---|---|
| SSD Size | 256 GB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Processor | |
| Processor Model | 12100 |
| Processor Cores | 4 |
| Processor Model | 12100 |
| Processor | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 730 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, Energy Star |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Measures | |
| Weight | 5.0 kg |
| Width | 9.3 cm |
| Depth | 29.3 cm |
| Height | 29.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .