Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This tower computer comes with 32 GB RAM and an Intel Core i7 processor clocking in at 2.1 GHz. It has a SSD hard drive and you also get a Nvidia NVIDIA T400 graphics card.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP Elite 600 G9 6A760EA, so the data shown are historical prices.
This stationary tower-type is space-efficient even when placed on the floor because of its vertical configuration. The RAM amounts to 32 GB. The Intel Core i7 processor in this computer is very high-end. The hard drive is the fastest one you can get in computers made for the general public.
This computer's computer's SSD drive can store files amounting to 512 GB. If you replace the RAM, take care to check that the RAM fits your motherboard. You also get 32 GB of RAM.
The CPU is the component in a computer which performs all the calculations and actions we ask it to do. A more powerful CPU means the computer works faster. This computer has an Intel Core i7 processor with a clock speed of 2.1 GHz. This is a 12-core CPU to handle a heavier workload.
The GPU is what powers your games and determines how they performs. You get a NVIDIA T400 graphics card with this computer. This is not quite a high-end graphics card and it might not handle more demanding applications that well.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Elite 600 G9 6A760EA |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Pro |
| Type | Tower |
| Optical Drive | Yes |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 7 pcs |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 512 GB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Power Supply | |
| PSU Power | 260 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 32 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Support (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR5 |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Processor | |
| Processor Model | 12700 |
| Processor Cores | 12 |
| Processor Model | 12700 |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | NVIDIA T400 |
| Graphics Memory | 2 GB |
Measures | |
| Weight | 6.2 kg |
| Width | 15.5 cm |
| Depth | 30.8 cm |
| Height | 33.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .