Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With an AMD Ryzen 5 processor clocking in at 3.9 GHz and a 16 GB RAM, you get a great tower computer. Need a work computer or something for leisure? This might work either way.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Lenovo Legion T5 26AMR5 90RC01A2GE, so the data shown are historical prices.
En praktisk sak med stationära datorer är att de är lätta att uppgradera eller byta komponenter på, något som kan vara lite knepigt med bärbara datorer. De är också generellt sett billigare.
The processor is one of the most integral components in a computer. A more powerful CPU means the computer works faster. The AMD Ryzen 5 processor has a clock speed of 3.9GHz. To elevate the performance, the processor has been fitted with six cores. To make the most of the multiple cores, your applications would to well to have support for that. The RAM memory is of the DDR4 type, a standard which was released in 2014. This is not the most recent generation of DDR memory (DDR5 was released in 2020), but depending on what you want to use your computer for, it could still cope well enough. This computer's SSD drive can store data amounting to 512 GB.
This product is highly popular on our site. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo Legion T5 26AMR5 90RC01A2GE |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Included Accessories | Mouse, Keyboard |
| Type | Tower |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Black |
| Optical Drive | No |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack, HDMI, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort |
| No. of USB-A | 6 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Monitor | No |
Storage | |
| SSD Size | 512 GB |
| Number of Slots (Total) | 1 |
| Hard Drive | SSD |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Number of Slots (Total) | 4 |
| Memory Support (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Processor | |
| Processor Model | 5600G |
| Processor Cores | 6 |
| Processor Model | 5600G |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
Power Supply | |
| PSU Power | 550 W |
Wireless | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth | Yes |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory | 12 GB |
Measures | |
| Weight | 14.0 kg |
| Width | 20.5 cm |
| Depth | 39.6 cm |
| Height | 41.1 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .