Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model is equipped with an 8 GB RAM and an Intel Core i5 processor clocking in at 3GHz. It comes with a SSD drive and you also get an Intel UHD Graphics 630 graphics card.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkCentre M920s 10SJ0041UK is £469.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A desktop computer is easy to find a place for and takes up no floor space. The UHD Graphics 630 graphics card is not developed for demanding games or apps. I datorn sitter en Intel Core i5 processor. Lenovo have gone for a more expensive, but also much faster, hard drive in this one.
The processor is one of the most integral parts of a computer. A more powerful processor means the computer works faster. ThinkCentre M920s 10SJ0041UK has an Intel Core i5 processor with a clock speed of 3.0 GHz. This is a six-core CPU, which means that it can run several applications at once without much interference.
This computer's computer's SSD drive can store media amounting to 256 GB.. You also get 8 GB of RAM. If you buy new RAM, take care to check that the RAM fits your motherboard.
You need a good graphics card so be able to run heavy media applications. The graphics card that comes with this computer is an UHD Graphics 630. This is not quite a high-end graphics card, but it should work well enough for most users.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £470.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkCentre M920s 10SJ0041UK |
| Brand | Lenovo |
Product Properties | |
| Windows Version | Windows 10 Pro |
| Type | Tower |
| Optical Drive | Yes |
| Operating System | Windows |
Connections | |
| Number of VGA | 1 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Connections | USB-C, RJ45 (LAN), USB-A, DisplayPort, VGA |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Monitor | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | UHD Graphics 630 |
Storage | |
|---|---|
| SSD Size | 256 GB |
| Hard Drive | SSD |
Processor | |
| Processor Model | 9500 |
| Processor Cores | 6 |
| Processor Model | 9500 |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT, Energy Star |
Audio | |
| Sound Card | Yes |
Power Supply | |
| PSU Power | 180 W |
Measures | |
| Weight | 6.0 kg |
| Width | 29.1 cm |
| Depth | 9.3 cm |
| Height | 34.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .