Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad 16GB (Late 2012) is £249.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. Reading is easier and images are clearer on the 9.7-inch display, and it is also well suited for streaming movies. Your children might appreciate to have one of these when you go on a road trip.
That the device is equipped with a 1.2-megapixel camera on the front makes it perfect for video calls. The storage space on this tablet is relatively small, 16 GB, which is enough for the most essential things.
The operative system on this product is Apple iOS 6. The tablet is equipped with an OLED display, a technology with provides better black levels than an LCD display.
As you can see, iPad 16GB (4th Generation) is a product with many useful features. Currently, the lowest price on this product on PriceRunner is £250, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. It has a good average rating of 4.49 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad 16GB (Late 2012) |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black |
| Screen Size | 9.7 " |
| OS Version | Apple iOS 6 |
| Operating System | iOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 5.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 1.2 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 16 GB, 1 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2048x1536 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Storage | |
| Storage Capacity | 16 GB |
Processor | |
| Processor Speed | 1.4 GHz |
| Processor Cores | Dual Core |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes, No |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Weight | 652.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-10-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .