Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It's a good time to buy! Prices are currently £895 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad Pro M1, 11-inch, Wi-Fi, 2TB is £799.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This iPad is a very handy tool for checking your emails or reading the news. The large 11-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. A very useful compromise between a mobile phone and a laptop!
You can capture your best moments with the camera on the tablet, which has a 12-megapixel resolution. Is storage space a priority? Then you're in luck! This iPad has a generous storage space of 2 TB.
This model can boast a generous 11-inch display. This does, however, make it less compact than other models. The operative system on this tablet is iPadOS.
As you can see, Apple iPad Pro 11" 2TB (2021) is a product with many useful features. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £799. It is also a top-ranked model based on popularity. It has a good average rating of 4.8 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad Pro M1, 11-inch, Wi-Fi, 2TB |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Silver, Grey |
| Screen Size | 11.0 " |
| Operating System | iPadOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| USB Version | Thunderbolt 4 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 2 TB |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2388x1668 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LED |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple M1 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Depth | 5.9 mm |
| Width | 178.5 mm |
| Weight | 466.0 g |
| Height | 247.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-04-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .