Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Huawei MatePad 11 128GB 11", so the data shown are historical prices.
This tablet is a very handy tool for checking your emails or reading the news. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 10.9-inch display. It has a generously large battery that can last you quite a while.
You can capture your best moments with the selfie camera on this tablet, which has a resolution of eight megapixel. The device's fast octa core processor can easily run multiple apps at the same time.
The operative system on this product is HarmonyOS. This model can boast a generous 10.9-inch display. This does, however, make it less compact than other models.
To summarize, MatePad 11 128GB 11" has many useful features. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £. It is also one of the most popular models. It has a good average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei MatePad 11 128GB 11" |
| Brand | Huawei |
Series | |
| Series | Huawei MatePad |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black, Grey |
| Screen Size | 10.9 " |
| Operating System | Android, HarmonyOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Pixel Density (PPI) | 276 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 6 GB |
Storage | |
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Processor | |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 650 |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 865 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Capacity | 7250 mAh |
Measures | |
| Depth | 7.25 mm |
| Width | 254.0 mm |
| Weight | 485.0 g |
| Height | 165.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-08-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .