Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amazon Fire HD 10 Kids Pro 32GB (2021) is £200.50. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. The large 10.1-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. Your children might appreciate to have one of these when you go on a road trip.
The eight cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem. You can capture your best moments with the camera on the tablet, which has a five-megapixel resolution.
The tablet is equipped with a LED screen, a technology with provides better black levels than an LCD screen. The operative system on this tablet is FireOS.
As you can tell, there are many good things to say about Fire HD 10 Kids Pro 32GB (2021). This is a top-ranked tablet based on popularity on PriceRunner right now and its current lowest price is £201. The price is below average for the category, which makes this tablet a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amazon Fire HD 10 Kids Pro 32GB (2021) |
| Brand | Amazon |
Series | |
| Series | Amazon Fire |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Purple, Blue |
| Screen Size | 10.1 " |
| OS Version | Fire OS 7 |
| Operating System | FireOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 5.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 2.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LED |
Memory | |
| RAM | 3 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-02 |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 32 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | MediaTek MT8183 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 12.0 h |
Measures | |
| Depth | 9.2 mm |
| Width | 247.1 mm |
| Weight | 465.0 g |
| Height | 165.9 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .