Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Tab S8+ Wifi 256GB Graphite, so the data shown are historical prices.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. The very large 12.4-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. You should not have to charge this tablet all too often.
The operative system on this tablet is Android. If you want a tablet with a large, clear display, you might want to consider this model, since the screen measures a whopping 12.4 inches.
Even heavier apps should run smoothly, since the tablet is equipped with a fast octa core processor. The pictures you take with the camera on this tablet has a resolution of 13-megapixels.
As you can see, Galaxy Tab S8+ Wifi 256GB is a product with many useful features. Among tablets this is currently a top-ranked tablet based on popularity on PriceRunner and its current lowest price is £. It has a good average rating of 4.5 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S8+ Wifi 256GB Graphite |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S8 |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Graphite |
| Screen Size | 12.4 " |
| OS Version | Android 12 |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 256 GB |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2800x1752 |
| Pixel Density (PPI) | 266 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | Adreno 730 |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
Power Source | |
| Battery Life | 13.0 h |
| Battery Capacity | 10090 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.7 mm |
| Width | 185.0 mm |
| Weight | 567.0 g |
| Height | 285.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .