Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers



*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad A14, 10.9-inch, Wi-Fi + Cellular, 64GB Silver is £499.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. Reading is easier and images are clearer on the 10.9-inch display, and it is also well suited for streaming movies. Your children might appreciate to have one of these when you go on a road trip.
The screen gives a very clear and crips image, since it has a full HD resolution of 2360x1640 pixels. The operative system on this tablet is iPadOS.
The average storage space of 64 GB lets you store some images or movies before you run out of space. That the device is equipped with a 12-megapixel camera on the front makes it perfect for video calls.
To summarize, iPad 10.9" 5G 64GB (2022) has many useful features. You can price compare this tablet on PriceRunner and its current lowest price is £499. It has a high average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad A14, 10.9-inch, Wi-Fi + Cellular, 64GB Silver |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Screen Size | 10.9 " |
| OS Version | Apple iPadOS 18 |
| Operating System | iPadOS |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Storage | |
| Storage Capacity | 64 GB |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2360x1640 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | Retina |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A14 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 5G |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
| Battery Capacity | 7606 mAh |
Measures | |
| Depth | 7.0 mm |
| Width | 248.6 mm |
| Weight | 481.0 g |
| Height | 179.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .