Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a tablet which has a full HD 2388x1668 touch screen and sports a blindingly fast processor with eight cores under the bonnet. A front-facing camera makes it excellent for v
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad Pro M2, 11-inch, Wi-Fi + Cellular, 256GB is £1,092.99. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 11-inch display. Your children might appreciate to have one of these when you go on a road trip.
If you like to be able to photograph in every situation, you might find it useful to have a camera both on the front and the back. Even heavier apps should run smoothly, since the iPad is equipped with a fast octa core processor.
The screen, with its full HD resolution of 2388x1668 pixels, is useful for streaming high-res content. The pre-installed operative system on this tablet is iPadOS.
As you can tell, there are many good things to say about iPad Pro 11" 5G 256GB (2022). This is one of the most popular tablets on PriceRunner right now and its current lowest price is £1093. It has a good average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad Pro M2, 11-inch, Wi-Fi + Cellular, 256GB |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Silver, Grey |
| Screen Size | 11.0 " |
| OS Version | Apple iPadOS |
| Operating System | iPadOS |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| USB Version | Thunderbolt 3 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 256 GB |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2388x1668 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LED |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple M2 |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 5G |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Depth | 5.9 mm |
| Width | 178.5 mm |
| Weight | 468.0 g |
| Height | 247.6 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .