Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
-A14-10.9-inch--Wi-Fi--256GB-Silver.jpg)
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad (2022) A14, 10.9-inch, Wi-Fi, 256GB Silver is £329.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 10.9-inch display. A very useful compromise between a mobile phone and a laptop!
It has a large and clear screen measuring 10.9 inches, perfect for reading e-books or news articles, as the text becomes very easy to read. The operative system on this tablet is iPadOS.
Even heavier apps should run smoothly, since the iPad is equipped with a fast six-core processor. If you like to take selfies, this tablet has a front camera that can take images in up to 12-megapixel resolution.
To summarize, iPad 10.9" 256GB (2022) has many useful features. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £329. It has a good average rating of 4.7 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad (2022) A14, 10.9-inch, Wi-Fi, 256GB Silver |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad |
Product Properties | |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Screen Size | 10.9 " |
| Operating System | iPadOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 256 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2360x1640 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LCD |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A14 Bionic Neural Engine |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Depth | 7.0 mm |
| Width | 248.6 mm |
| Weight | 477.0 g |
| Height | 179.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .