Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Samsung brings you a product which has a very large 14.6-inch touch screen and is equipped with a lightning fast octa core processor. A front-facing camera makes it excellent for v
Try flexible payments with
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 512GB WiFi is £1,299.98. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
This tablet is a very handy tool for checking your emails or reading the news. Reading is easier and images are clearer on the 14.6-inch display, and it is also well suited for streaming movies. It has a generously large battery that can last you quite a while.
The battery life is boosted by the fact that it has an OLED screen, which is more energy-efficient than an LCD screen. The operative system on this product is Android.
If you like photography, this tablet has a camera that can take images in up to 13-megapixel resolution. Even heavier apps should run smoothly, since the tablet is equipped with a fast octa core processor.
As you can see, Galaxy Tab S9 Ultra 512GB WiFi is a product with many useful features. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £1300. It has a high average rating of 4.8 out of 5 and all of its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S9 Ultra 512GB WiFi |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S9 |
Product Properties | |
| Colour | Beige, Black, Grey |
| Screen Size | 14.6 " |
| OS Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 2 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes, No |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes, No |
| Water Resistant | Yes |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, HDMI |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 12 GB, 8 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2960x1848 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes, No |
| Screen Type | OLED, LCD, AMOLED |
Storage | |
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 512 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1, 5.3 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
Power Source | |
| Battery Capacity | 11200 mAh |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .