Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This product from Samsung has a sharp 2560x1600 screen and is powered by Android. Apart from the rear camera, it also has a 12-megapixel selfie camera.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S9 5G 128GB is £669.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. The large 11-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. It has a generously large battery that can last you quite a while.
If you want a tablet with a large, clear display, you might want to consider this model, since the screen measures a whopping 11 inches. The pre-installed operative system on this product is Android.
The eight cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem. If you like photography, this tablet has a camera that can take images in up to 13-megapixel resolution.
As you can tell, there are many good things to say about Galaxy Tab S9 128GB 5G. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £669. It has a good average rating of 4.8 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S9 5G 128GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S9 |
Product Properties | |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Beige, Grey |
| Screen Size | 11.0 " |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 2160p (4K) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Telephoto Camera | No |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | AMOLED |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 128 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 3G, 5G, 4G |
Processor | |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Power Source | |
| Battery Life | 149.0 h |
| Battery Capacity | 8400 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.9 mm |
| Width | 254.3 mm |
| Weight | 500.0 g |
| Height | 166.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .