Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S9 FE Wi-Fi 10.9" 128GB Mint is £434.77. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 10.9-inch display. You should not have to charge this tablet all too often.
The operative system on this tablet is Android. The screen gives a very clear and crips image, since it has a full HD resolution of 2304x1440 pixels.
You have no lack of storage space on this device since the internal storage can store 128 GB of data. If you like photography, this tablet has a camera that can take images in up to eight-megapixel resolution.
To summarize, Galaxy Tab S9 FE WiFi 10.9" 128GB has many useful features. You can price compare this tablet on PriceRunner and its current lowest price is £435. It has a high average rating of 4.6 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S9 FE Wi-Fi 10.9" 128GB Mint |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab S9 |
Product Properties | |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Mint |
| Screen Size | 10.9 " |
| OS Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2304x1440 |
| Pixel Density (PPI) | 249 |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LCD |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | SD, SDXC, SDHC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Processor | |
| Processor Speed | 2.0 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Samsung Exynos 1380 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 13.0 h |
| Battery Capacity | 8000 mAh |
Measures | |
| Depth | 6.5 mm |
| Width | 254.0 mm |
| Weight | 520.0 g |
| Height | 166.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .