Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab Active5 5G 8.0" 128GB is £358.31. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. You should have no problem reading text or streaming movies on the large 8-inch display. The battery is not the largest on the market, but should do just fine for most things.
Is storage space a priority? Then you're in luck! This tablet has a generous storage space of 128 GB. The pictures you take with the front camera on this tablet have a resolution of five megapixel.
Galaxy Tab Active5 5G 8.0" 128GB runs on Android, more specifically Android 14. This model has a more compact and easily manageable size with an 8-inch display, perfect to bring on your trip.
To summarize, Galaxy Tab Active5 5G 8.0" 128GB has many useful features. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £358. It is also a top-ranked model based on popularity. It has a good average rating of 4.4 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab Active5 5G 8.0" 128GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab Active |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Screen Size | 8.0 " |
| OS Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 1920x1200 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| WiDi | No |
| NFC | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 5G |
Processor | |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | ARM Mali-G68 MP5 |
| System on Chip (SoC) | Samsung Exynos |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 16.0 h |
| Battery Capacity | 5050 mAh |
Measures | |
| Depth | 10.0 mm |
| Width | 127.0 mm |
| Weight | 433.0 g |
| Height | 214.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-02-02 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .