Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ascrecem Kids Tablet 7" 32GB is £87.97. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This tablet is a very handy tool for checking your emails or reading the news. Reading is easier and images are clearer on the 7-inch display, and it is also well suited for streaming movies. A perfect product for the large and small things in your everyday life!
The pre-installed operative system on this tablet is Android. If you are looking for a product that is easy to carry around, this model might suit you, since it has a compact format with a 7-inch display.
You can capture your best moments with the selfie camera on this tablet, which has a resolution of 0.3 megapixel. The four cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem.
As you can tell, there are many good things to say about Kids Tablet 7" 32GB. This is a top-ranked tablet based on popularity on PriceRunner right now and its current lowest price is £88. The price is below average for the category, which makes this tablet a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Ascrecem Kids Tablet 7" 32GB |
| Brand | Ascrecem |
Series | |
| Series | Others |
Product Properties | |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Blue |
| Screen Size | 7.0 " |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 2.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 0.3 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 2 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024x600 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 32 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Cores | Quad Core |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
Measures | |
| Depth | 20.1 mm |
| Width | 258.1 mm |
| Weight | 671.0 g |
| Height | 154.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .