Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Lenovo Tab Plus 128GB is £189.00. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
This tablet is a very handy tool for checking your emails or reading the news. Reading is easier and images are clearer on the 11.5-inch display, and it is also well suited for streaming movies. It has a generously large battery that can last you quite a while.
The high-resolution display, with its 2000x1200 pixels, gives a crisp and clear image. The pre-installed operative system on this tablet is Android.
The generous storage space of 128 GB lets you store plenty of images or movies without the risk of running out of space. You can capture your best moments with the camera on the tablet, which has an eight-megapixel resolution.
The above mentioned features are some of the benefits with Tab Plus 128GB. Among tablets this is currently one of the most popular tablets on PriceRunner and its current lowest price is £189. The price is below average for the category, which makes this tablet a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo Tab Plus 128GB |
| Brand | Lenovo |
Series | |
| Series | Lenovo Tab |
Product Properties | |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 11.5 " |
| OS Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
| Energy Class | D |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2000x1200 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | IPS |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 1TB |
| Type of Memory Card | microSD |
| Storage Capacity | 128 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | ARM Mali-G57 MC2 |
| System on Chip (SoC) | MediaTek Helio G99 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Capacity | 8600 mAh |
Measures | |
| Depth | 13.5 mm |
| Width | 268.3 mm |
| Weight | 650.0 g |
| Height | 174.2 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-06-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .