Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This tablet from Samsung has an AMOLED touch screen and sports a blindingly fast processor with eight cores. It also has a 13-megapixel rear camera and a 12-megapixel front camera.


MyTrendyPhone
Samsung Galaxy Tab S10+ WiFi - 256GB - Platinum Silver
Or 3 interest-free payments of £237.30/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Tab S10+ Wifi 256GB Platinum Silver is £711.90. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
This tablet is a very handy tool for checking your emails or reading the news. The very large 12.4-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. It has a generously large battery that can last you quite a while.
The high-resolution display, with its 2800x1752 pixels, gives a crisp and clear image. The operative system on this product is Android.
Is storage space a priority? Then you're in luck! This tablet has a generous storage space of 256 GB. If you like to take selfies, this tablet has a front camera that can take images in up to 12-megapixel resolution.
To summarize, Galaxy Tab S10 + Wifi 256GB 12.4" has many useful features. This is one of the most popular tablets on PriceRunner at the moment and its current lowest price is £712. The price is above average for the category, which combined with its features make this tablet a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab S10+ Wifi 256GB Platinum Silver |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Platinum Silver |
| Screen Size | 12.4 " |
| OS Version | Android 14 |
| Operating System | Android |
| Energy Class | G |
Camera | |
| Camera Resolution | 13.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Type of Memory Card | microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 256 GB |
Memory | |
| RAM | 12 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-26 |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2800x1752 |
| Pixel Density (PPI) | 266 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Processor Cores | Octa Core |
| Graphics Processor (GPU) | Immortalis-G720 MC12 |
| System on Chip (SoC) | MediaTek Dimensity 9300+ |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Capacity | 10090 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.6 mm |
| Width | 285.4 mm |
| Weight | 571.0 g |
| Height | 185.4 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .