Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Apple brings you a product which has a large 8.3-inch touch screen and sports a powerful processor with six cores under the bonnet. Apart from the rear camera, it also has a 12-meg
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPad Mini, A17 Pro Chip, Wi-Fi + Cellular, 512GB Space Grey is £919.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you find it's not ideal to read the news on your mobile phone, a tablet could be an alternative. The large 8.3-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. A very useful compromise between a mobile phone and a laptop!
The high-resolution display, with its 2266x1488 pixels, gives a crisp and clear image. The operative system on this iPad is iPadOS.
If you like photography, this tablet has a camera that can take images in up to 12-megapixel resolution. The six cores in the processor makes it very fast and it should run most apps without any problem.
As you can see, iPad Mini, A17 Pro Chip, Wi-Fi + Cellular, 512GB is a product with many useful features. This is a top-ranked tablet based on popularity on PriceRunner at the moment and its current lowest price is £919. The price is above average for the category, which combined with its features make this tablet a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad Mini, A17 Pro Chip, Wi-Fi + Cellular, 512GB Space Grey |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad Mini |
Product Properties | |
| Release Year | 2024 |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Space Grey |
| Screen Size | 8.3 " |
| OS Version | Apple iPadOS 18 |
| Operating System | iPadOS |
Communication | |
| SIM Card | eSIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 3.2 Gen 2 |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 512 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2266x1488 |
| Pixel Density (PPI) | 326 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | Retina |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 5G |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A17 Pro |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
Measures | |
| Depth | 6.3 mm |
| Width | 134.8 mm |
| Weight | 297.0 g |
| Height | 195.4 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .