Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Technoworld PLC
Apple iPad mini 5G TD-LTE & FDD-LTE 256 GB 21.1 cm (8.3") Wi-Fi 6 (802.11ax) iPadOS 15 Rose gold MLX93B/A
Or 3 interest-free payments of £226.18/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Apple iPad Mini, A15 Chip, Wi-Fi + Cellular, 256GB, Pink is £599.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad Mini, A15 Chip, Wi-Fi + Cellular, 256GB, Pink |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad Mini |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Colour | Pink |
| Manufacturer Colour | Pink |
| Screen Size | 8.3 " |
| OS Version | Apple iPadOS 15 |
| Operating System | iPadOS, macOS |
Communication | |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes, No |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes, No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 0 pcs |
| USB Version | USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 256 GB |
Memory | |
| RAM | 4 GB, 8 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-11-19 |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2266x1488 |
| Pixel Density (PPI) | 327 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes, No |
| Screen Type | IPS, Retina, LCD |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | Yes, No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | Yes, No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | 3G, 5G, 4G |
Processor | |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Processor Cores | Hexa Core |
| Graphics Processor (GPU) | PowerVR G6200, PowerVR G6430 |
| System on Chip (SoC) | Apple A15 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 24.0 h |
Measures | |
| Depth | 6.3 mm |
| Width | 134.8 mm |
| Weight | 297.0 g |
| Height | 195.4 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .