Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Huawei Mediapad T3 7" 16GB is £108.33. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Huawei Mediapad T3 7" 16GB |
| Brand | Huawei |
Series | |
| Series | Huawei MediaPad |
Product Properties | |
| Release Year | 2017 |
| Colour | Grey |
| Screen Size | 7.0 " |
| OS Version | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 2.0 MP |
| Video Resolution (max) | 720p (HD Ready) |
| Camera Resolution (front) | 2.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, Micro-USB |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Screen Resolution | 1024x600 |
| Pixel Density (PPI) | 170 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Size (max) | 128GB |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 16 GB |
Memory | |
| RAM | 1 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Cores | Quad Core |
| Graphics Processor (GPU) | ARM Mali-450 MP4 |
| System on Chip (SoC) | MediaTek MT8127 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 12.0 h |
| Battery Capacity | 3100 mAh |
Measures | |
| Weight | 260.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-09-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .