Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Apple iPad 9.7" 128GB (2018), so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad 9.7" 128GB (2018) |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad |
Product Properties | |
| Release Year | 2018 |
| Colour | White, Yellow, Silver, Black, Grey |
| Screen Size | 9.7 " |
| OS Version | Apple iOS 11 |
| Operating System | iOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 1.2 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Screen Resolution | 2048x1536 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 2 GB |
Storage | |
| Storage Capacity | 128 GB |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Cores | Quad Core |
| Graphics Processor (GPU) | PowerVR GT7600, PowerVR GT7600 Plus |
| System on Chip (SoC) | Apple A10 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
| Battery Capacity | 8827 mAh |
Measures | |
| Depth | 7.5 mm |
| Width | 169.5 mm |
| Weight | 469.0 g |
| Height | 240.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-03-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .