Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Microsoft Surface Pro 7 i3 4GB 128GB, so the data shown are historical prices.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. The very large 12.3-inch display makes reading easy and also comes in handy when watching movies. Your children might appreciate to have one of these when you go on a road trip.
This device has dual cameras, a 5-megapixel camera on the front and an 8-megapixel camera on the back. The heaviest apps might not run completely lag-free, since the tablet is equipped with a slightly more modest dual core processor.
The pre-installed operative system on this tablet is Windows 10 Home. The display of this product has very good viewing angles since it has OLED technology.
The above mentioned features are some of the benefits with Surface Pro 7 i3 4GB 128GB. You can price compare this tablet on PriceRunner and its current lowest price is £. It has a good average rating of 4.19 out of 5 and all of its features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Microsoft Surface Pro 7 i3 4GB 128GB |
| Brand | Microsoft |
Series | |
| Series | Microsoft Surface Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2019 |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Platinum Grey |
| Screen Size | 12.3 " |
| OS Version | Windows 10 Home |
| Operating System | Windows |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2736x1824 |
| Pixel Density (PPI) | 267 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes, No |
| Screen Type | LCD |
Storage | |
|---|---|
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Processor | |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Cores | Dual Core |
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics |
| System on Chip (SoC) | Intel Core i3 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 10.5 h |
Measures | |
| Depth | 8.5 mm |
| Width | 292.0 mm |
| Weight | 775.0 g |
| Height | 201.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .