Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It's a good time to buy! Prices are currently £373 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Microsoft Surface Pro 7 i5 8GB 128GB is £376.90. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Whether you want to read e-books or scroll through your news feed, this tablet could be a good choice. Reading is easier and images are clearer on the 12.3-inch display, and it is also well suited for streaming movies. A very useful compromise between a mobile phone and a laptop!
The operative system on this tablet is Windows. If you want a tablet with a large, clear display, you might want to consider this model, since the screen measures a whopping 12.3 inches.
You can capture your best moments with the selfie camera on this tablet, which has a resolution of five megapixel. Is storage space a priority? Then you're in luck! This tablet has a generous storage space of 128 GB.
As you can tell, there are many good things to say about Surface Pro 7 i5 8GB 128GB. If you compare prices on this tablet on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £377. It is also a top-ranked model based on popularity. The price is above average for the category, which combined with its features make this tablet a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Microsoft Surface Pro 7 i5 8GB 128GB |
| Brand | Microsoft |
Series | |
| Series | Microsoft Surface Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2019 |
| Colour | Silver, Black, Grey |
| Screen Size | 12.3 " |
| OS Version | Windows 10 Home |
| Operating System | Windows |
Camera | |
| Camera Resolution | 8.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 1 |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 2736x1824 |
| Pixel Density (PPI) | 267 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | LCD |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 GB |
Storage | |
| Type of Memory Card | microSDHC, microSD, microSDXC |
| Storage Capacity | 128 GB |
Processor | |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Cores | Quad Core |
| Graphics Processor (GPU) | Intel Iris Plus Graphics |
| System on Chip (SoC) | Intel Core i5 |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Battery Life | 10.5 h |
Measures | |
| Depth | 8.5 mm |
| Width | 292.0 mm |
| Weight | 775.0 g |
| Height | 201.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .