Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
-12.9-inch-Wi-Fi-128GB-Space-Grey.jpg)
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Apple iPad Pro (2020) 12.9-inch Wi-Fi 128GB Space Grey, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPad Pro (2020) 12.9-inch Wi-Fi 128GB Space Grey |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPad Pro |
Product Properties | |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Grey |
| Manufacturer Colour | Space Grey |
| Screen Size | 12.9 " |
| OS Version | Apple iPadOS 13 |
| Operating System | iPadOS |
Camera | |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Video Resolution (max) | 1080p (Full HD) |
| Camera Resolution (front) | 7.0 MP |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | Yes |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| No. of USB-C | 1 pcs |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Storage | |
| Storage Capacity | 128 GB |
Sustainability Information | |
| Sustainability Attributes | Recycled Material |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 2732x2048 |
| Pixel Density (PPI) | 264 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | Yes |
| Screen Type | IPS |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A12Z Bionic |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Battery Life | 10.0 h |
| Battery Capacity | 9720 mAh |
Measures | |
| Depth | 5.9 mm |
| Width | 280.6 mm |
| Weight | 641.0 g |
| Height | 214.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .