Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

It's a good time to buy! Prices are currently £228 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Eizo FlexScan EV2495 is £240.86. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
Measuring at 24.1 inches, it is of average size and it should work well for most users. This model has the wide-screen variant aspect ratio 16:10. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
Depending on what you use it for, the monitor should fulfill certain requirements when it comes to response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 60 Hz which is a refresh rate that should be good enough for most needs. With a 5 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £241.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Eizo FlexScan EV2495 |
| Brand | Eizo |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Professional |
| Colour | White, Black |
| Speakers | Yes |
| Screen Size | 24.1 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.27 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1200 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
| Sustainability Third-party Certifications | TCO, Energy Star |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 11 W |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 5 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 7.6 kg |
| Width | 53.1 cm |
| Depth With Stand | 35.6 cm |
| Height With Stand | 23.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .