Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dell UltraSharp U3421WE is £660.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
The screen size is 34.1" and such a large size should suit those who are into high-res gaming. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. The monitor's aspect ratio is 21:9 (UltraWide), a step up from the more common wide-screen format.
If you're looking for a monitor for gaming, features such as response time and refresh rate are very important. This model has a refresh rate of 60 Hz. Most monitors used with computers today have that refresh rate. The 8 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
This product has gotten great reviews and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £660.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Dell UltraSharp U3421WE |
| Brand | Dell |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Silver |
| Speakers | No, Yes |
| Adaptive Sync Technology | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 34.14 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 8 ms, 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.2325 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 3440x1440 (UltraWide) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 21:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Screen Curvature | 1900R |
| Curved Screen | Yes |
Sustainability Information | |
| TCO Certification | TCO 8.0 |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-21 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 5 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | Yes |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 31.6 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 36 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.8 cm |
| Weight With Stand | 11.9 kg |
| Width | 81.3 cm |
| Depth With Stand | 23.7 cm |
| Height Without Stand | 35.9 cm |
| Height With Stand | 39.3 cm |
| Weight Without Stand | 7.5 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .