Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This product from Samsung has a screen size of 27" and a QLED-type panel. It is equipped with Nvidia G-sync, to create a true-to-life experience.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Odyssey G7 C27G75T is £392.40. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. With a 1 ms response time, this monitor might not be the best suited for the latest video games or high-resolution video streaming. This model has a refresh rate of 240 Hz. Perfect for the gamer looking for a smooth gaming experience.
Measuring 27", it is large compared to some competitors, but there are larger models. It comes with Nvidia G-sync, a graphics technology which gives smoother motions. This model's panel is of the QLED type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £392.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Odyssey G7 C27G75T |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 2500 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync Compatible, AMD FreeSync Premium Pro |
| Picture-By-Picture | Yes |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | C |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Screen Curvature | 1000R |
| Curved Screen | Yes |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 60 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-03 |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | Yes |
| USB | No, Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 17.1 cm |
| Weight With Stand | 7.2 kg |
| Width | 61.5 cm |
| Depth With Stand | 30.6 cm |
| Height Without Stand | 38.3 cm |
| Height With Stand | 57.6 cm |
| Weight Without Stand | 5.5 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .