Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Pixl CM32F4 is £125.99. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse, and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. This model has a refresh rate of 60 Hz which is a refresh rate that should be able to handle most things when it comes to streaming video. The 4 ms response time is better suited for work or applications without heavier graphical requirements.
This model's screen size is 32", which makes it one of the larger screens on the market. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide). This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £126, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Pixl CM32F4 |
| Brand | Pixl |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1200 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 32.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No, Yes |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness (Nits) | 280.0 cd/m2 |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
|---|---|
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Connections | |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| DVI Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI | Yes |
| DVI | No |
| DisplayPort | No, Yes |
Design | |
| Pivot 90° | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 28 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight Without Stand | 5.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .