Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
PC Upgrade
iiyama G-Master G4380UHSU 43" 4K UHD Gaming Monitor
Or 3 interest-free payments of £167.43/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Iiyama G-Master G4380UHSU-B1 is £502.31. This is currently the cheapest offer among 10 stores.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
The panel on the monitor is of the VA type. A VA panel offers a broad colour spectrum, as well as great black levels and contrast. This model is equipped with HDR, which makes the image more detailed and true-to-life.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £502, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Iiyama G-Master G4380UHSU-B1 |
| Brand | Iiyama |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Contrast | 4000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 42.5 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 0.4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.245 mm |
| Response Time (Exact Value) | 0.4 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness (Nits) | 550.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 4 pcs |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0 |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (In Use) | 85 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 14.9 kg |
| Width | 97.8 cm |
| Depth With Stand | 25.1 cm |
| Height With Stand | 62.2 cm |
| Weight Without Stand | 13.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .