Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Modern MD272QPW, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. MSI Modern MD272QPW has a 4 ms response time. That is not super low, and your favourite game might not run as smoothly as you'd like. This model has a refresh rate of 75 Hz. That is a rather high refresh rate which suits many types of uses.
This monitor measures 27" and should meet most people's needs. The aspect ratio of this monitor is 16:9 (Wide) which is the format used in HD movies. This model's panel is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Modern MD272QPW |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | White |
| Speakers | Yes |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms, 5 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Pixel Size | 0.2331 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (In Use) | 26 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4b |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A, USB-C |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 75x75 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 5.9 kg |
| Width | 61.5 cm |
| Depth With Stand | 20.1 cm |
| Height With Stand | 40.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .