Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Odyssey S28BG700EP, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. This model has the very common aspect ratio 16:9.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Odyssey S28BG700EP |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync Compatible, AMD FreeSync Premium Pro |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 28.0 " |
| Energy Class | F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | Yes |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 3840x2160 (4K) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Brightness (Nits) | 300.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | Yes |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | Yes |
| Curved Screen | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (1000h) | 27.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 27 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 2 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | Yes |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | Yes |
| Memory Card Reader | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 10.9 cm |
| Weight With Stand | 7.0 kg |
| Width | 63.8 cm |
| Depth With Stand | 24.5 cm |
| Height Without Stand | 38.1 cm |
| Height With Stand | 57.7 cm |
| Weight Without Stand | 5.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-02-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .